Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар аудандық білім бөлімі жанындағы Атбасар қаласының «Қарлығаш» балабақшасы» МКҚК
ГККП "Ясли-сад "Қарлығаш" города Атбасар при отделе образования по Атбасарскому району  управления образования Акмолинской области

Біз әлеуметтік желілерде

  

https://instagram.com/karligash_sad1?utm_medium=copy_link

 

 

 

https://www.facebook.com/ГККП-Ясли-сад-1-Қарлығаш-536016223542833/?ref=settings

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

АШЫҚ САБАҚ "ҒАЖАЙЫП ФАНТИК"

19.06.2017

МАҚСАТЫ: оңтайлы жағдайлар жасау

үшін дамуы балалардың шығармашылық белсенділігін ұйымдастырғанда арқылы әр

түрлі қызметін: танымдық, нәтижелі, музыка пайдалана отырып, байлық эмоциялық

күйлер баланы ойдағыдай дамыта отырып, жоғары психикалық функциялары: ойлау,

қиял, қабылдау.

- зат есімді ұқсас сын

есімге түрлендіру үйретуді жалғастыру.

- балалардың жұмыс істеу,

фантиктармен ойынау кезінде саусақтың ұсақ моторикасын дамыту.

САБАҚ БАРЫСЫ

Балалар, мен бүгін таңертең балабақшаға келгенде,

үстелімде үлкен кәмпитті жатқаны көріп қалдым. Мен өте таң қалдым, кім оны

әкелді. Аштым оны. Бірақ фантикті ашқанда кәмпиттің орнына жіптің шумағы жерге

түсіп қалды және домалапты. Оны мен қуа алмадым. Қолымда фантик пен жібі ғана

қалды. Ол қай жаққа домалағаны көргім келді, сендер менімен барасыңдар ма?

Балалар тәрбиешімен бірге жүріп, сүйеніп, музыка залға

келеді. Еденде жіптің шумағы және фантиктар жатыр.

Т: Міне осы жаққа келдік

Жылаудың дыбысы естіледі (таспаға жазу):

-Ой, біз кедей, бақытсыз! Ой-ой-ой! Сонда бізбен не

болады?.. Ешкім бізге көмектеспейді... А-а-а..

Т. Бірақ

бұл не? Балалар, біреу жылап тұрғаны естіп тұрсыңдар ма?

Қане, кім мұнда жылап жатыр іздеп көрейік.

Солға бара жатқанда – жылау естілмейді, оңға бара

жатқанда да солай, ортада тоқтатылғанда фантиктардың қасында – жылау күшейіп

жасайды.

Т. - Шынымен фантиктар ма? Олар неге жылайды?

(фантиктар бүгіп жатыр).

ТАПСЫРМА "РАСПРАВЬ ФАНТИКИ"

Балалар өздеріне фантиктарды алып, ашады.

(балалар фантиктарды ашады, олардың қандай түсті,

немесе оларда не бейнеленгеніне тәрбиеші назар аударады)

В.- Ой, қандай әдемі менің фантигім, қызылдау, жидегі

онда суреттелген.

Балалар өз фантигі туралы айтады (1-2 сөйлем).

Күлкі естіледі.

Т. - міне, фантиктердің көңілің көтердік.

М. Р. – мен қызықты ойынды білемін, осы фантиктармен

көңілді ойнды ұсынамын.

§ БИ - ОЙЫН: "Шу-шу-шу, фантикпен қалай

сусылдаймын"

Т. - Кел, көрейік, осы фантикарда қандай кәмпит болды. Слайдтарды көрсету «Бір кәмпит, екi кәмпит ...» (балалар кәмпиттердiң әр

алуан сорттарын аталады) (слайд - әр түрлi кәмпиттер) • Тәрбиешiнiң әңгiмесi -

Кәмпит қалай iстейтiні білесіңдер ме?

Ежелде уақытында адам кәмпитті iстеу бiлмейтін. Сонда олар қалай тәттi

тамақ iштi? Жемiс -жидектермен және балмен. Жидек (слайд - жидек, орман)

орманда, жемiстер (слайд - ағаштар, жемiстер) жемiс ағаштардан жинаған. Ал

балды қайда алды? Адам (слайд - ара) араны ажырасып, оны күтуге үйрендi және

аралар үшiн арнаулы үйлердi сала бастады (слайд, ара ұялары) - ара ұялары. Ал

кейiн - адам кейбiр өсiмдiктерден тәттi өнiм алуға болғанын ашылды, (слайд)

қант құрағы. Қант құрағы жылы елдерде өскен (слайд)- құрақ қантынан iстейдi,

және (слайд - қызылша) қант қызылшасынан. Бiздін жейтін қантымыз қант

қызылшасынан өндiріледi. Ал қанттан кәмпит жасайды. Ал кәмпит тағы дәмдiрек

болу үшiн әр түрлi салындыларды ойлап тапты. Жемiстер, жидек, сүт, жаңғақтар,

мейiз, печенье, вафля, мармелад кәмпитке қосылуға бастады. • Дидактикалық ойын

«Не артық ?» Үстелде әр түрлi суреттер жатады - жемiстер, жидек, жаңғақтар,

сүт, көкөнiстер, саңырауқұлақ - артық суреттер жинау.

Сөздiк жұмыс «кәмпитте қандай салындыдасы болады» Жидектердiң салындысы -

жидек, жемiс - жемiс және тағы басқалар.

В. – Кәмпитке фантик - адамға киiм секілді.

Тәрбиешi екi кәмпиттi көрсетедi: бiр кәмпит әдемi қағазға оралған, екiншiсі

- ақ қағазға.

- Сiзге қайсы кәмпит ұнады? Нелiктен?

- Әдемi қағазға ораған кәмпит сөйлейдi: «Мынау кәмпитті же, ол дәмдi!»

- Кәмпиттерді фабрикаларда iстейдi, онда арнайы машиналар - робот кәмпитті

қағаздарда оранады.

- Бiз де қуыршақтарымызға кәмпит жасайық.

• Тапсырма

«кәмпиттi орал». Қорапшаға саламыз

- Мынау кәмпиттермен бiз тобында ойнап, қуыршақтарымызды татырамыз.

М. Р. – Балалар, бiзде фантиктар тағы қалды. Бiз оларды қалай пайдалануға

болатын ендi бiлемiз, мысалы, көбелек жасап, көңiлдi ойнау.

Музыка - дидактикалық ойын «гүл және көбелек» «Айналамын, көбелекке

айналамын Жеңiл музыкаға балалар зал бойымен тырақайлап қимылдайды, айналдырады.

Тәрбиешi балалар ұстауға тырысады. Балалар «отыру» тиiстi - конфет ораған

қағаздарда сурет бойымен гүлге ұқсас.

М. Р. – Жарайсыңдар, сендер өте әдемі ұшып болдыңдар және тығылдыңдар. Ал

менiң көбелегiм былайша ұша алмайды (көбелекке ұрлейді). Ал сендердің

көбелектерін осылай жаса алады. Көбелектермен тыныс гимнастикасы

«Шоколадты аюлар мен қант қояндарының биі» Балаларлар билегенше, тәрбиешi

қай-қайдағы кәмпиттермен себеттi ауыстырып жiбередi.

Т. – Балаларлар, бiз сiзбен ойынның қызығына түсiп кеттiк, және бiздiң жіп

шулағы туралы ұмытып кеттік. Ол қайда? (балаларлар iздейдi және кәмпит себетте

табады). Қараңыз, ғажап, бiздің қолдан жасалған кәмпиттерiмiз нағыз кәмпиттерге

айналды. Бiздiң жіп шұлағымыз мында домалап келгені сол үшін. Балаларлар, кәмпиттерiміз

көп бәрімізге жетедi. Қонақтарымызбен де кәмпит бөлiсіп берейік.

 

 

 

Просмотров: 460


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст