ГККП "Ясли-сад "Қарлығаш" города Атбасар при отделе образования по Атбасарскому району  управления образования Акмолинской области
Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар аудандық білім бөлімі жанындағы Атбасар қаласының «Қарлығаш» балабақшасы» МКҚК

Біз әлеуметтік желілерде

  

https://instagram.com/karligash_sad1?utm_medium=copy_link

 

 

 

https://www.facebook.com/ГККП-Ясли-сад-1-Қарлығаш-536016223542833/?ref=settings

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Математика негіздері бойынша сабақтың қысқаша мазмұны. Геометриялық фигуралар.

 

Мектепке дейінгі жастағы үлкен топқа арналған математика негіздері сабағының қысқаша мазмұны
Тақырыбы: «Геометриялық пішіндер»
Мақсаты: геометриялық пішіндер, шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер туралы білімдерін бекіту, 4 ішінде санауға жаттығу.
Оқу тапсырмалары:
• Дайын пішіндерден сызба салуды үйренуді жалғастыру;
• Дамытушылық тапсырмалар: Қолданбаға әрекет ретінде қызығушылықты дамыту.
• Білім беру мақсаттары: Біздің көмегімізге мұқтаж басқаларға көмектесу ниетін тәрбиелеу.
Материалдар мен құрал-жабдықтар: Керемет қапшық, геометриялық пішіндер, геометриялық пішіндердің суреті.
 
Білім беру бағыттарының интеграциясы: когнитивтік, сөйлеу, әлеуметтік және коммуникативті.
Сөздік жұмыс: дөңгелек, дөңгелек, шаршы, шаршы, үшбұрыш.
Әдіс-тәсілдер: ауызша, көрнекілік, практикалық

1. Ұйымдастыру бөлімі.
Тәрбиеші: Балалар, қол ұстасып, біркелкі шеңбер жасап, бір-бірімізге күлімдеп, жолдастарымызға жақсы көңіл-күйді жеткізіп, күлімсірейтінімізді көрсетейік.
Күні бойы күлеміз
Біз күлуге жалқау емеспіз!
Қолыңызды мықтап ұстаңыз және күлкіңізбен бөлісіңіз!
2. Таңқаларлық сәт.
Тәрбиеші: Ой, балалар, біреудің қаққанын естіп тұрсыңдар ма? Көрейік бұл кім?
Мұғалім сәлемдемені әкеледі
3. Проблемалық жағдай.
Тәрбиеші: Балалар, бізге бір пакет келді. Қызық, оны бізге кім жіберді?
Мұнда хат бар.
 Сәлем жігіттер. Мен Незнайка. Мен сендерге сабаққа барғым келді, бірақ қатты жел тұрып, менің геометриялық фигураларымның үйлерін қиратты. Мен олардың барлығын осы тамаша сөмкеге жинадым.
Тәрбиеші: Незнайка қалай көмектесеміз?
Балалар жауабы: Жаңа үйлер саламыз ба?
Айтыңызшы, үйлерді кім салады?
Балалар: құрылысшылар.
Тәрбиеші: Олай болса, мен сендерге бүгін құрылысшы болуды ұсынамын.
Незнайка  жаңа үй салуға көмектесейік. Ал біз кірпіштен салмаймыз. Незнайка  сөмкесінде қанша геометриялық пішін бар екенін қараңыз.
4. Негізгі бөлім
Қане үстелдерімізге барайық.
Тәрбиеші: -Енді жұмбақтарды тыңдап, тамаша сөмкедегі қай фигураны айтып жатқанымызды тап:
1.Бала кезімнен мен сенімен таныспын,
Әрбір бұрыш дәл осында.
Барлық төрт жағының ұзындығы бірдей.
Сіздерге өзімді таныстырғаныма қуаныштымын
Ал менің атым...
(шаршы).
Мұғалім үстелге бірнеше шаршыны қояды.
Балалар, қараңдаршы, үйлерде не жетіспейді?
Балалар; үйлердің шатыры жеткіліксіз
2. Менің жұмбағым қысқа:
Үш қыр мен үш бұрыш Мен кіммін? (үшбұрыш)
Үй жасау үшін үшбұрышты қайда қою керек.
Балалардың жауаптары.
Тәрбиеші: Балалар, біздің геометриялық қалашыққа тағы не жетіспейді?
Балалар: Біздің геометриялық қалашықта күн жоқ
3.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, енді аспанда күн нұрын шашады
4. Менің бұрыштарым жоқ
Ал мен табақша сияқтымын,
Табаға және қақпаққа
Сақинада, дөңгелекте.
Адамдардың ескі досымын.Мені .... дейді (шеңбер).
Фигураларымызды құрастырайық, үйді қоямыз
Мен өз үйімді жайдым, балалар үйлерін.

Тәрбиеші: - Жарайсыңдар, балалар, Незнайка үй салуға көмектестіңдер.
Оларды қайталап көрейік.
Дидактикалық ойын: «Қанша бар?»
Балалар: үйде сана, 4 бар
5. Динамикалық үзіліс.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар! Біраз демалайық:
Бір екі үш төрт бес!
Біз бәріміз санауды білеміз
Біз де демалуды білеміз, қолымызды артқа қоямыз,
Қалбырды жоғары көтеріңіз
Және бұл оңай - оңай дем алайық.
Дидактикалық ойын: «Өз теңіңді тап»
Үстелге геометриялық пішіндер қойылады. Балалар әр мүсіншеге жұп табады.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар! Олар барлық геометриялық пішіндерді тауып, ерекше геометриялық қалашық салып, оларға қонаққа келді. Ал енді менімен жүр, мен сендерге ертегі айтып беремін.
6. Геометриялық фигуралар дауы туралы ертегі.
«Әйтеуір достарымыз өз үйінде шаршы, шеңбер, үшбұрыш болып отырып, шай ішіп отырды.
Тәрбиеші: Олар шәй ішіп далаға серуендеуге шықты. Жасырынбақ ойнай бастадық. Барлығы тығылды, бірақ бір-бірін таба алмайды. Және біз оларға көмектесе аламыз. Суреттегі барлық пішіндерді табайық?

Тақтада фигуралардың суреті бар. Балалар кезекпен жауап береді.
- Үшбұрыштың қайда жасырылғанын көрсетіңіз бе? (шатыр)
- Шеңбер қайда тығылды? (Күн)
- Ал алаң қайда (үйлердің қабырғасы)
Енді үлкен фигураларымыздан үй құрастырайық.
Жігіттермен үлкен үй жинап жатырмыз.
5. Қорытынды бөлім (рефлексия)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, біз бүгін кімге көмектестік?
Балалар: Незнайка
Тәрбиеші: Ал оған не болды?
Балалардың жауаптары:
Қандай пішіндерді қолдандық? шаршы, шеңбер, үшбұрыш,.
 Тәрбиеші: біз сендермен қандай сандарды қайталадық?
Балалардың жауаптары: 1,2,3,4.
Тәрбиеші: Сізге ұнады ма?
Балалардың жауаптары.
Тәрбиеші: Осымен сабағымыз аяқталды. Рахмет сізге.

Тәрбіеші: Жанабекова Ф.Д

Жаңартылған күні: 08.12.2021 21:32
Құрылған күні: 08.12.2021 21:32

Текст