https://www.facebook.com/ГККП-Ясли-сад-1-Қарлығаш-536016223542833/?ref=settings
«Балабақша» тобындағы сабақ
«Кірпі»
Мақсаты: Балалардың жабайы жануарлар туралы, олардың алуан түрлілігі туралы түсініктерін кеңейту, кірпі, оның тіршілік ету ортасы, қозғалу жолдары, тамақтану туралы балалардың білімдерін жүйелеу. Бақылау, сөйлеу тілін дамыту. Назар, есте сақтау. Жануарларға деген қамқорлықты тәрбиелеу.
Жабдықтар мен материалдар: ойыншық кірпі, пластилин, қалдық материал, тақтайшалар, майлықтар.
Билингвальды компонент: орман - орман, кирпи - кірпі.
Сабақтың барысы:
Педагог балаларды шаттық шеңберіне шақырады.
- Біреу ойлап тапты
Қарапайым және ақылды.
Кездесуде сәлемдесу:
Қайырлы таң! Қайырлы таң!
Күн және құстар!
Қайырлы таң!
Күлімсіреген жүздер!
Және бәрі болады
Мейірімді, сенімді.
Қайырлы таң
Кешке дейін созылады!
Жабайы жануарларды есте сақтауды және атауды ұсынады.
Жұмбақ сұра:
Жүннің орнына инелер толығымен,
Тышқандардың жауы тікенді ... (кірпі)
- Сіздерден кім кірпіні көрді? Сіз оны қайдан көрдіңіз?
Таңқаларлық сәт: Данно қорапты алып кіреді.
Данно:
- Кеше мен орманда жидек теріп жүрген кезімде саусағымды тістеп алдым. Ол қолына қарады, ине жоқ, бірақ жара қалды.
Бұл үлкен ине болып шықты. Мен бұл инені әкелдім. Ең қызығы, бұл ине жиналып, содан кейін қайтадан ашылып жатыр.
Мұғалім:
- Бізге ине көрсет, мүмкін ол ине емес, басқа нәрсе бар ма?
Данно қорапты ашып, кірпінің ойыншығын шығарады.
- Балалар, бұл кім деп ойлайсыңдар?
- Инелер кірпіге қалай көмектеседі деп ойлайсыз?
- Бұл инелер қандай көрінеді?
- Олардың айырмашылықтары қандай?
Кірпі алма, саңырауқұлақ, жидектермен қоректенеді.
Кірпі қазан айында ұйқыға кетеді, ал көктемде ол жылыған кезде қайтадан оянады. Жазда кірпілер бұталардың қасында өздеріне күзендер қазады, ал бұл тесіктерде олардың күшіктері болады.
«Кірпілер қандай дыбыстар шығарады?» Ойын жаттығуы. (frt, frt).
Данно балаларға пайдалы ақпарат үшін алғыс айтады, балалармен қоштасады.
Мұғалім сәнді кірпілерді ұсынады.
Физминутка
Кірпі.
Кірпі соқпақпен жүріп өтті
Саңырауқұлақты артқы жағында алып жүрді.
Кірпі жайлап таптады,
Тыныш сылдырлаған жапырақтар.
Ал қоян жүгіріп келеді,
Ұзын құлақты бункер.
Бақшада біреу ақылды
Мен көлбеу сәбіз алдым.
Билингвальды компонент: орман - орман, кирпи - кірпі.
Жеке жұмыс жүргізеді.
Рефлексия. Педагог балалардан не үйренгенін, не істегенін, не үйренгенін, қандай әсер алғанын сұрайды.
Кожабекова А.Т Тәрбиеші